• Kayıt
PHPR.NET'e hoşgeldiniz. Başta PHP olmak üzere Web Programlama alanlarında soru sorabilir ve mevcut sorulara cevaplar vererek puan kazanabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
PHPR.NET Hoşgeldiniz. PHPR.NET sizin için bir Web Programlama soru cevap ortamıdır. Öncellikle PHP, JQUERY, CSS, HTML olmak üzere her türlü Web Programlama konusunda sorular sorabilir, bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.
Konu ve sorulara video eklemek için editöre video linkini yapıştırmanız yeterlidir. Resim eklemek için soru sorarken editörün üstündeki resim ekleme düğmesini tıklayıp karşıya yükle linkini kullanabilirsiniz.

JSON Nedir? nasıl kullanılır?

0 oy
Javascript'in bir alt kümesi olan JSON XML'den daha hızlı ve faydalı bir araç. JSON ile ilgili google aramalarında çıkan yazılardaki ortak bir paragrafı sizlerle paylaşmak istedim.

JSON, javascript'in bir alt kümesi olan düzenli bir şekilde XML gibi içerik kategorileme dilidir. Benim gibi AJAX kullanıcıları için tam bir ilaçtır. AJAX ile yaptığınız uygulamalarda içeriğini istediğiniz sayfanın HTML çıktısını alıp yayınlamak yerine XML kullanarak daha düzenli bir sistem yapmak isteyebilirsiniz. Ancak XML kullanmak için kodladığınız AJAX içerisinde bir de XML okuyucu kodlamanız gerekebilir. Bu da size ekstra bir yük olacaktır. İşte burda JSON'un devreye girmesi tam bir derde dermandır. JSON javascriptin bir alt kümesi olduğu için AJAX uygulamalarınızda kolaylıkla kullanabilirsiniz. JSON XML'e göre daha da hızlıdır, daha pratiktir. XML gibi bütün programlama dillerinde etkin bir şekilde kullanılabilir.

Evet JSON için bu paragraf tek başına açıklama için yeterli olmasada ön bilgilendirme için gayet yeterlidir.

 

JSON Kullanımı :

{"anahtar":"değer","anahtar2":"değer2" } şeklindedir.

Dizi olarak kullanımı ise :

{"dizi":["değer","değer2","değer3"]} gibidir.

Sizde JSON konusundaki mevcut veya yeni bilgilerinizi konu altındaki cevap ile ekleyebilirsiniz.
5, Ekim, 2013 JavaScript kategorisinde admin (845 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
2, Ekim, 2013 JavaScript kategorisinde admin (845 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
15, Ekim, 2013 HTML kategorisinde admin (845 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
2, Ekim, 2013 PHP kategorisinde admin (845 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
29, Kasım, 2013 SEO kategorisinde admin (845 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
...